Home > About MTA > Board of Directors

MTA is governed by a Board of Directors, comprised of elected township officials who are elected every four years at district caucus meetings held at the Annual Educational Conference. A dedicated group of leaders, MTA Board members hail from all corners of the state, leading the Association through policy governance, overseeing Association services and finances, adopting MTA legislative policy, and hiring the executive director. 

neil_sheridan_2x2.jpgNeil Sheridan
Executive Director

MTA Officers

kleiman_peter_2x2.jpgPeter Kleiman, 
President

Supervisor, Harris Township
(Menominee Co.)

deater_bill_2x2.jpgBill Deater, 
1st Vice President

Supervisor, Grant Township
(St. Clair Co.)

pauline_bennett_2x2.jpgPauline Bennett, 
2nd Vice President

Clerk, Addison Township
(Oakland Co.)

cargill_connie_2x2_2019.jpg
Connie Cargill,
Treasurer

Treasurer, Golden Township
(Oceana Co.)

koviak_harold_2x2.jpg
Harold Koviak
Secretary
Supervisor, Burt Township
(Cheboygan Co.)

Immediate Past President

sorensen_jeff_2x2.jpgJeffrey Sorensen, 
Supervisor, Charter Township of Cooper
(Kalamazoo Co.)

 

Past Presidents

gauthier_ken_2x2_1.jpgKen Gauthier,
Supervisor, Sanborn Township
(Alpena Co.)

randall_diane_2x2.jpg
Diane Randall
Supervisor, Roscommon Township
(Roscommon Co.)

mansfield_doug_2x2.jpg
Doug Mansfield
Supervisor, Union Township
(Grand Traverse Co.)
preston_linda_2x2.jpg
Linda Preston
Supervisor, Pokagon Township
(Cass Co.)

MTA Board of Directors

mary_segalin_2x2.jpg
Mary Segalin
Clerk, Charter Township of Ironwood
(Gogebic Co.)
District 1 Director
(Gogebic, Houghton, Keweenaw, Ontonagon Counties)
nankervis_jim_2x2.jpg
Jim Nankervis
Supervisor, Ishpeming Township
(Marquette Co.)
District 2 Director
(Baraga, Dickinson, Iron, Marquette Counties)
warren_suchovsky.jpgWarren Suchovsky
Trustee, Lake Township
(Menominee Co.)
District 3 Director
(Alger, Delta, Menominee Counties) 
strickland_marilyn_2x2.jpg
Marilyn Strickland
Treasurer, Newton Township
(Mackinac Co.)
District 4 Director
(Chippewa, Luce, Mackinac, Schoolcraft Counties)
koviak_harold_2x2.jpg
Harold Koviak
Supervisor, Burt Township
(Cheboygan Co.)
District 5 Director and Executive Committee Member-at-Large
(Charlevoix, Cheboygan, Emmet Counties)
schultz_sharon_2x2_2018pic.jpg
Sharon Schultz
Treasurer, Torch Lake Township
(Antrim Co.)
District 6 Director
(Antrim, Crawford, Kalkaska, Otsego Counties)
lobert_ken_2x2.jpg
Kenneth Lobert
Supervisor, Ossineke Township
(Alpena Co.)
District 7 Director
(Alcona, Alpena, Montmorency, Oscoda, Presque Isle Counties)
radtke_marvin_2x2.jpg
Marvin Radtke
Supervisor, Green Lake Township
(Grand Traverse Co.)
District 8 Director
(Benzie, Grand Traverse, Leelanau, Manistee Counties)
ebels_steve_2x2.jpg
Steve Ebels
Clerk, Clam Union Township
(Missaukee Co.)
District 9 Director
(Clare, Missaukee, Osceola, Wexford Counties)
anderson_kimberly_2x2.jpg
Kimberly Anderson
Clerk, Whitney Township
(Arenac Co.)
District 10 Director
(Arenac, Iosco, Ogemaw, Roscommon Counties)
cargill_connie_2x2_2019.jpg
Connie Cargill
Treasurer, Golden Township
(Oceana Co.)
District 11 Director
(Lake, Mason, Oceana Counties)
bellingar_yo_yulanda_2x2_2019.jpg
Yulanda "Yo" Bellingar
Trustee, Morton Township
(Mecosta Co.)
District 12 Director
(Isabella, Mecosta, Newaygo Counties)
rowley_1.jpgGlenn Rowley
Supervisor, Bangor Charter Township (Bay Co.)
District 13 Director
(Bay, Gladwin, Midland Counties)
 
nancy_heck_1.jpgNancy Heck
Treasurer, Winsor Township (Huron Co.)
District 14 Director
(Huron, Tuscola Counties)
 

greg_g_2x2.jpg
Greg Golembiewski
Treasurer, Blendon Township
(Ottawa Co.)
District 15
(Kent, Muskegon, Ottawa Counties)
 

 
beeson_kevin_2x2.jpg
Kevin Beeson
Supervisor, Pine River Township
(Gratiot Co.)
District 16 Director
(Gratiot, Ionia, Montcalm Counties)
boehler_joanne_2x2.jpg
Joanne Boehler
Treasurer, James Township
(Saginaw Co.)
District 17 Director
(Genesee, Saginaw, Shiawassee Counties)
deater_bill_2x2_1.jpg
Bill Deater
Supervisor, Grant Township
(St. Clair Co.)
District 18 Director
(Sanilac, St. Clair Counties)
bret_padgett_2x2.jpg
Bret Padgett
Treasurer, Comstock Charter Township
(Kalamazoo Co.)
District 19 Director
(Allegan, Barry, Kalamazoo Counties)
schafer_patti_jo_2x2_2019.jpg
Patti Jo Schafer
Supervisor, Eagle Township
(Clinton Co.)
District 20 Director
(Clinton, Eaton, Ingham Counties)
pauline_bennett_2x2.jpg
Pauline Bennett
Clerk, Addison Township
(Oakland Co.)
District 21 Director
(Lapeer, Macomb, Oakland Counties)
cole_crocker_malinda_2x2.jpg
Malinda Cole-Crocker
Supervisor, Buchanan Township
(Berrien Co.)
District 22 Director
(Berrien, Cass, Van Buren Counties)
rogers_don_2x2.jpg
Donald Rogers
Supervisor, Coldwater Township
(Branch Co.)
District 23 Director
(Branch, Calhoun, St. Joseph Counties)
hawkins_1.jpg
Tom Hawkins
Supervisor, Raisin Charter Township (Lenawee Co.)
District 24 Director
(Hillsdale, Jackson, Lenawee Counties)
 
diane_lowe_2x2.jpg
Diana Lowe
Trustee, Genoa Charter Township
(Livingston Co.)
District 25 Director
(Livingston, Monroe, Washtenaw, Wayne Counties)